S láskou dávam, s láskou dostávam.

March 22, 2018

Celý môj blog je venovaný láske a kvetom. Posledné obdobie mi prináša rôzne zmeny, ktoré prinášajú so sebou nové zistenia a uvedomenie si. Kvetmi som denne obklopená, robím nimi radosť sebe aj ostatným. 

Staviam na nohy svoj veľký kvetinový sen a pri jeho písaní si uvedomujem, koľko krásy a nepoznania zároveň kvety a starostlivosť o ne prinášajú.

Jedným z nich je, aby nám všetkým krásne kvety naozaj dlho robili radosť, treba sa vedieť o ne náležite postarať. Presne ako s láskou.

                                       
Lásku a starostlivosť dávam, lásku a starostlivosť dostávam.

A to je téma, ktorej sa dnes chcem venovať :-)
Mám pre Vás aj niekoľko tipov, čomu sa doma úspešne vyhnúť, aby ste kvety nechtiac po dvoch dňoch nevyhodili...

 

 

Či už je to svadobná kytica, aranžmá na svadobný stôl, výzdoba kostola, alebo krásna kytica, ktorú dostanete na svadbe, každý jeden kvet, potrebuje svoju starostlivosť. Od semienka, či cibuľky až po uloženie do vázy...

Ja sa zameriam na starostlivosť u Vás "doma". Teda na starostlivosť u koncového zákazníka.
Určite si totiž želáte aj Vy, aby Vám kvety robili radosť čo najdlhšie. Skúsenosti mi totiž ukázali, že sa zákazníci o kvety nevedia náležite postarať. Veľa krát zažívam, ako zákazníci na mňa po pár minutách môjho výkladu o starostlivosti pozerajú nechápavo s otvorenými ústami. Krásne však na tom je, keď sa pri ďalšej návšteve pochvália, ako im kvety krásne a dlho vydržali. Mám pravdu, však? Nebojte sa, aj ja som v začiatkoch plakala, keď som kvety vyhadzovala po pár dňoch... Aj keď som niektoré základné veci už dávno vedela. 


AKO SA TEDA SPRÁVNE POSTARAŤ?
Berme do úvahy, že kvety ktoré ste si kúpili, objednali, či dostali sú v prvom rade čerstvé a je o ne riadne postarané. Poviem Vám, je to celkom fuška a malá alchímia, dokázať sa postarať o kvety tak, aby ste maximálne využili ich potenciál. No nepochybujem o tom, že tá námaha, čas aj financie za to stoja :-)

1,     V prvom rade je vždy potrebné, aby ste mali vhodnú nádobu. Čo do veľkosti, tvaru aj materiálu. Majte prosím na pamäti, že kytica natlačená do vázy, lebo väčšiu nemáme, dlho nevydrží. Kvety tak majú obmedzený prístup a zvyšuje sa tvorenie etylénu. Etylénu sa budem trocha podrobnejšie venovať neskôr.

2,     Kvety vždy dávajte do studenej vody. Horúca, ani vlažná voda im nerobí dobre (výnimku uvediem neskôr). Kvety potrebujú kyslík, ten sa ohrevom vody stráca, skracujete tak kvetom ich živostnosť.

3,     V každom dobrom kvetinárstve ku kytici dostanete výživu pre kvety. Malý sáčok v ktorom je buď prášok, alebo dostanete tzv. "cigaretu", v ktorej je tekutá výživa. Z pravidla, jeden sáčok stačí na 1 liter čistej vody. Prípadne dávkovanie nájdete na sáčku. Verte, pokiaľ dodržíte všetky zásady starostlivosti o kvety, výživa má svoje opodstatnenie. 


4,     Každá, domov prinesená kytica, potrebuje skrátiť stonky. Aj keď len 20 minút, odkedy ste si ju vyzdvihli v kvetinárstve, stonky skráťte o 2-3cm. Pokiaľ ste kyticu mali bez vody dlhšie ako 30 minút, skráťte stonky aspoň o 5 cm. Pokiaľ mala kytica zábal, čiže mala zabezpečený aspoň malý prísun vody, stačí skrátiť stonky o 3cm. Každý kvet bez vody sa začína zapečaťovať a kvety tak bez nového rezu nebudú vedieť prijímať vodu a živiny.

5,     Odstránte všetky poškodené, či zvädnuté listy a kvety. Dbajte na to, aby sa listy nedostali pod hladinu vody. Tie sa totiž pod vodou začnú rozkladať a kytica skracuje svoju životnosť. 

6,     Kyticu uložte mimo dosahu klimatizácie, kúrenia a priameho slnka. Prievan, studený či horúci vzduch kvety doslova zabíja. Rovnako tak, ako priame slnko, teda príliš horúco.
Áno, už počujem otázku. Tak kam ich mám teda dať? Najlepšie niekde na pekné miesto (stôl, komoda, skrinka, stojan...), kde budú mať dostatok svetla a vzduchu. Nie, ani na okno ich nedávajte, pokiaľ pod oknom máte vykurovacie teleso, alebo tým oknom pravidelne vetráte. Som si istá, že v každej domácnosti aj office sa vhodné miesto nájde ;-)

Neveríte? Vyskúšajte.


Čo je etylén?
Etylén je bezfarebný plyn bez zápachu a vzniká pri rozklade rastlinného materiálu a dozrievaní plodov a je aj rovnako vedlajším produktom procesov, ako je napríklad horenie. Pre človeka je neškodný, ale pokiaľ sú jeho nadmernému pôsobeniu vystavené kvetiny, môže sa výrazne skrátiť ich životnosť. Listy rýchlo žltnú, kvety a okvetné alebo korunné lístky začnú opadávať a puky sa dokonca úplne prestanú rozvíjať. Škody spôsobené pôsobením etylénu sú nezvratné. 

Ako minimalizovať prítomnosť a pôsobenie etylénu na kvety?
- kvety uchovávajte mimo dosahu ovocia a rozkladajúceho sa rastlinného materiálu,
- v miestnosti poriadne vetrajte,
- nevystavujte kvety vysokým teplotám,
- odstraňujte zvädnuté listy a kvety

 


Aj keď sa to nemusí zdať, aj kvety vyžadujú svoju starostlivosť. Avšak nepochybujem o tom, že sa nám za to svojou krásou, rozmanitosťou, vôňou a farebnosťou radi odmenia. :-)

Na záver snáď ešte jedna drobná rada. V letných horúcich mesiacoch majú kvety veľmi rady jemné oprašovanie. Vtedy však použite radšej menej studenú vodu (izbová teplota je ideálna), aby ste kvety v horúčave neobarili. 

Želám Vám všetkým krásny deň a nech Vás kvety dlho tešia.

S láskou,

Catherine

 

 

 

Share on Facebook
Please reload

Najlepšie príspevky

4 veci, ktoré by ste mali vedieť pri svojpomocnej príprave kvetinovej výzdoby na svadbu.

June 12, 2018

1/4
Please reload

Najnovšie príspevky

January 22, 2018

Please reload

Archív
Please reload

Please reload

Nasledujte nás
  • Facebook
  • Instagram

©2018 Creating with Love
Katarína Veselská, www.creatingwithlove.sk, info@creatingwithlove.sk, +421 903 439 672

  • Instagram sociální Icon
  • Facebook Sociální Icon